środa, 31 marca 2010

Skąd się biorą bąbelki w szampanie?

Nie z dwutlenku węgla, lecz z brudu.
W idealnie gładkim i czystym kieliszku cząsteczki dwutlenku węgla wyparowałaby niezauważalnie. Przez długi czas zakładano, że to drobne niedoskonałości szkła umożliwiają formowanie się bąbelków. Jednak nowe techniki fotograficzne udowodniły, że zadraśnięcia i bruzdy są zbyt małe, aby bąbelki mogły się do nich przyczepić. Przyczyną powstawania bąbelków są mikroskopijne drobinki pyłu i kurzu w kieliszku . Innymi słowy brud, kurz, kłaczki znajdujące się w kieliszku są jądrami kondensacji dla rozpuszczonego dwutlenku węgla. A jeszcze innymi słowy - gospodarze częstujący gości szampanem niech zrobią wszystko, by się jak najmniej rumienić ze wstydu za brudne kieliszki.


*Ostatnie słowa Czechowa brzmiały: "Dawno nie piłem szampana".
** Niemiecka etykieta lekarska wymaga, by w sytuacji beznadziejnego przypadku lekarz zaproponował pacjentowi kieliszek szampana.
*** Według Moët et Chandon, jednego z największych producentów szampana, przeciętnie w butelce szampana znajduje się 250 mln bąbelków.

11 komentarzy:

 1. No, no!
  A tak na marginesie - miałam kiedyś okazję pić takiego prawdziwego szampana z Szampanii... Cierpki był! Jak ocet. I dawać coś takiego na pociechę chorym? Tylko Niemcy mogli coś takiego wymyślić! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To od razu wyjaśnia dlaczego wódka nie ma bąbelków. Bo jest CZYSTA. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. @Mauro, ale szampany są też słodkie, może nie tak luksusowe jak ocet, dlatego można je z powodzeniem podać śmiertelnie chorym. Czyli na dobrą sprawę, każdemu z nas. Chorym na życie:)
  @Portier
  :D, ileż to zjawisk można wyjaśnić przy okazji szampana, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas pod sklepem monopolowym też często cytuje się Czechowa ;) Znaczy jest kultura w narodzie :))

  OdpowiedzUsuń
 5. @Portier,
  Zawsze tak uważałam. Kultura jest i była zawsze. Jej jakość jedynie pozostawia wiele do życzenia. Ale co tam, jesteśmy - jako naród przetrącony niełatwą historią - dopiero na dorobku:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobra! Przyznaję się! Uwielbiam brud :) ten z szampana! Jestem brudaską roku! Jestem brudna i kocham ten brud!!!!!! :) I dziś zamierzam go pić! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubie szampana. Chociaż takiego prawdziwego, piłam tylko raz:)

  OdpowiedzUsuń
 8. a zdarza się, że czasem piję, najczęściej jednak na degustacjach, kiedyś się lubowałam namiętnie w zwiedzaniu winnic i niektórzy jeszcze o mnie pamiętają... a w tym roku planuję odwiedzić winnice w Tyrolu... i jeszcze w Hiszpanii i Francji, ale, to będzie niestety uzależnione już od trasy koncertowej... aaaa jednak z gazowanych winek to lubię prosecco, inna bajka, bo lekko gazowane i w upał... rewelacja :)

  a nigdy nie liczyłam tych pęcherzyków, trudno utrzymać równowagę w pewnym momencie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. TEż lubię ten brudzik. Szkoda, że nie dane mi było skosztować prawdziwego szampana.

  OdpowiedzUsuń
 10. @MałaMi,
  Bo to fajnie Brudasem Roku być:)
  @Nivejko,
  Chyba niewielu ludzi go nie lubi...:)
  @Margo,
  Prawdziwa Królowa Winnic z Ciebie:)
  @Mota
  Zapewne jeszcze nadrobisz tę gustowną cierpkość:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. E tam, są lepsi ode mnie, nie mam niestety tyle czasu...

  OdpowiedzUsuń