piątek, 12 marca 2010

Normalny stan szkła

Jaki jest normalny stan szkła?

Niestety niekiedy można jeszcze usłyszeć, że szkło jest cieczą, która ostygła, ale nie uległa krystalizacji, i która płynie bardzo - bardzo, niewyobrażalnie wręcz powoli.
Ale to nieprawda.
Szkło jest najprawdziwszym ciałem stałym.
Niektórzy uzasadniają swoją tezę, że szkło to ciecz, wskazując na stare kościelne okna, w których szkło jest grubsze u dołu szyby.
Tymczasem to nie jest to wynik powolnego spływania szkła w dół. Po prostu średniowieczni szklarze nie zawsze potrafili wytworzyć idealnie równej tafli szklanej.
Skąd zatem biorą się takie wątpliwości, czy szkło jest cieczą, czy ciałem stałym? Otóż, pewien niemiecki fizyk Gustav Tammann, który badał szkło  i opisał jego zachowanie podczas tężenia, zaobserwował, że struktura cząsteczek szkła jest nieregularna i nieuporządkowana, odmienna od starannego ułożenia cząsteczek na przykład w metalach. Szukając odpowiedniego określenia tej struktury, porównał cząsteczki szkła do "zamrożonej przechłodzonej cieczy". Jednak stwierdzenie, że szkło przypomina ciecz, nie oznacza, ze tą cieczą w istocie jest.
Niezrozumienie opisanej pracy było przyczyną dalszego przeinaczania prawdy o szkle, a pokłosie tego nieporozumienia można zbierać jeszcze w XXI wieku.

Ciała stałe dzielą się na krystaliczne i amorficzne. Szkło należy do amorficznych.

7 komentarzy:

 1. Stan skupienia nie jest ważny, jeśli szkło pełne :D

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym względzie pełna zgoda:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że ktokolwiek jeszcze nie zna stanu skupienia szkła... No i Nivejka ma znowu rację... pełne jest ważniejsze :) niż puste i jakiś tam stan skupienia... :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm... Jeśli szkło jest puste, a było pełne to stan skupienia jest niemożliwy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co za pragmatyczni z nas ludzie. Pełne lepsze, niż puste, jak to u optymistów;-)
  @cre(w)master
  Co za przepiękna gra słów;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. szkło jest pięknym materiałem, sama sie nim fascynuję, maluję je farbkami :)
  zawsze intrygowało mnie to, że szkło niby fizycznie jest, a tak jakby go nie było bo przecież widzimy przez nie, przez jego strukturę, mniej lub bardziej ale widzimy, szkło transparetne, takie zwykłe fascynuje mnie najbradziej, oraz sea glass :)

  OdpowiedzUsuń