czwartek, 11 marca 2010

Skąd się biorą diamenty?

Z wulkanów.
Wszystkie diamenty uformowały się w bardzo wysokich temperaturach i pod dużym ciśnieniem pod ziemią, a na powierzchni ziemi pojawiły się dzięki erupcjom wulkanicznym.
Utworzone na głębokości od 160 do 480 km, większość znaleziono wewnątrz skały wulkanicznej zwanej kimberlitem, wydobywanej na obszarach stałej i powszechnej aktywności wulkanicznej.
Pojedyncze diamenty zostały wypłukane z kimberlitu.
Diamenty wydobywane są w 20 krajach, m.in. w Australii, Demokratycznej Republice Konga, Botswanie, Rosji, Afryce Płd.


Zbudowane są z czystego węgla.
Diament jest jedną z najtwardszych naturalnych substancji na Ziemi - ma twardość 10 w skali Mohsa (skala dziesięciostopniowa). Dla porównania grafit, który również zbudowany jest z czystego węgla, jednak jego atomy są inaczej rozmieszczone, niż te w diamencie, należy do najbardziej miękkich substancji (1,5 w skali Mohsa), wyprzedzając w swej miękkości jedynie talk.
Największy znany diament na średnicę 4000 km i bilion trylionów trylionów karatów (imponujące dane!). Został znaleziony bezpośrednio nad Australią, oddalony jest od niej jedynie 8 lat świetlnych - znajduje się w gwieździe Lucy w konstelacji Centaura.
Lucy zawdzięcza swoje imię piosence "Lucy in the Sky with Diamonds" Beatlesów. Natomiast jej fachowa nazwa nie jest już taka romantyczna, a brzmi ona: biały karzeł PPM 37093.
Diamenty należą do najmniej poznanych surowców.
W sierpniu 2005 roku naukowcom niemieckim udało się stworzyć najtwardszy diament. Jest on tak twardy, że bez trudu rysuje naturalne diamenty...

4 komentarze:

 1. Ciekawe ile kobiet chciałoby nosić Lucy na szyi? :)
  Dane faktycznie imponujące, ale ja tam wolę blask Waszych oczu... Przyćmiewa każdy diament (nawet Lucy) i nie rujnuje kieszeni (przynajmniej w początkowej fazie znajomości).

  OdpowiedzUsuń
 2. Romantyk z Ciebie:-), w przeciwieństwie do niektórych kobiet, które jednak wolą diamenty...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z diamentów najbardziej lubię lody orzechowe:D
  Takie kamienie mnie onieśmielają. Pomijając fakt, że po prostu mnie nie stać :D

  PeeS. Akemi, ile ty masz tych blogów? Kobieto jesteś jak baba orkiestra:D

  OdpowiedzUsuń
 4. No, ktoś bystry odkrył wreszcie moje Najprawdziwsze Oblicze:-))

  OdpowiedzUsuń