niedziela, 28 lutego 2010

Który ze ssaków afrykańskiich zabija najwięcej ludzi?

Nie tygrysy, nie lwy, a hipopotamy.
Ulubionym otoczeniem człowieka oraz hipopotama jest wolno płynąca, świeża woda, granicząca z trawą. Gdy człowiek, nieświadomy obecności wielkiego zwierza, macha wiosłami i uderzy zanurzonego w wodzie hipopotama w głowę, może nie zdążyć się nawet zdziwić, gdy jego łódź zostaje nagle wywrócona. Albo podczas romantycznych spacerów ludzi, gdy hipopotamy opuszczają wodę w poszukiwaniu pożywienia, może dojść do stratowania dwunogich istot.
W podrzędzie świniokształtnych, hipopotamy tworzą najliczniejszą grupę jednocześnie dzieląc się na dwa gatunki: pospolity i karłowaty. Pospolity jest trzecim największym ssakiem lądowym po słoniach afrykańskich i indyjskim.
Hipcie to zwierzaki bardzo drażliwe, a szczególnie młode. Niewiele jest zwierząt tak głupich, by zaatakować te wielkoludy. Nawet karłowate. I tak na przykład:
Lwy - hipopotamy łatwo się z nimi rozprawiają, zanurzają je w wodzie i topią.
Krokodyle - hipki przegryzają je na pół.
Rekiny - wywlekają z wody i zadeptują na pewną śmierć.
A czynią to tylko w samoobronie.
Poza tym dbają o dietę wegetariańską - jedzą gównie trawę.
*Skóra hipopotama waży tonę. Ma ona 4 cm grubości, jest kuloodporna - dotyczy to większości broni palnej - i stanowi tylko 25% wagi zwierzęcia.
Ich skóra wydziela tłusty czerwony płyn, zapobiegający wysychaniu. Kiedyś ludzie myśleli, ze hippos pocą się krwią (!).


*Poza wielorybem i delfinem, to jedyny ssak, który rozmnaża się i rodzi pod wodą. Potrafi zamknąć nozdrza, spłaszczyć uszy i zupełnie zanurzyć się pod wodą, nawet na 5 minut.
*Ma straszliwy oddech. Wielkim ziewnięciem niszczy właściwie wszystko wokół, pozostawiając niewyobrażalny smród jako ostrzeżenie, by trzymać się z daleka. To dobra rada, bo takie kłapnięcie szczęki wyposażonej w bardzo ostre kły, mogłoby urwać człowiekowi kończynę.
*Hipopotamy mają tylko cztery zęby (plus dwa kły) - i wszystkie z kości słoniowej.
Podobno część garnituru sztucznych zębów Jerzego Waszyngtona została zrobiona z kłów hipopotama.
*Najlepszą częścią jadalną hipopotama są jego piersi. Najlepsze są duszone z jarzynami, ziołami i przyprawami. Ewentualnie można się też skusić na przyrządzenie mięśni grzbietu... jakby ktoś gustował i miał okazję skosztować.

1 komentarz: