środa, 10 lutego 2010

Dlaczego niektóre części ciała są bardziej wrażliwe na łaskotanie od innych?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, jakie korzyści, nam śmiertelnikom, może przynieść wrażliwość na łaskotanie. To, co teraz uważamy za łagodne łaskotanie, w pewnym okresie naszej ewolucji mogło ostrzegać przed poważnym urazem.
Naukowcy zauważyli, że niektóre części ciała - w tym takie raje dla łaskoczących, jak podeszwy stóp, pachy oraz dłonie i palce u rąk - są obficiej unerwione.
Powstaje zatem pytanie: Jak wrażliwość pach mogłaby stanowić niezbędny warunek przetrwania?
"Łaskotanie pod pachą ostrzega nas przed dotknięciem, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia splotu ramieniowego i w konsekwencji do sparaliżowania ręki", wyjaśnia neurochirurg Sean F. Mullan z University of Chicago. Inne wrażliwe miejsca, takie jak nozdrza, przewody uszne, oczodoły, narażone są na inwazję ciał obcych lub pełzających bądź latających owadów.
Co w takim razie z podeszwami stóp? W tym wypadku jest mniej pewników, a więcej domniemywań.
"Ocena roli stopy nastręcza więcej kłopotów. Czy wrażliwość podeszwy umożliwia ostrzeżenie przed wężem, który wpełzł na drzewo w czasach, gdy mieszkaliśmy na jego gałęziach? Czy chodzi o nadwrażliwość wynikającą z usunięcia grubszej skóry podeszew, która kiedyś, zanim zaczęliśmy nosić buty, była czymś normalnym?" zastanawia się Mullan, bez większego przekonania dla jednej z hipotez.

6 komentarzy:

 1. A czy najmniejsze palce u stop beda zanikac? I po co nam paznokcie u stop?

  Wydaje mi sie, ze dodawanie komentarzy juz dziala, dzieki za informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Palce u stóp, nawet te najmniejsze, mogą nam się jeszcze przydać. W skrajnych sytuacjach możemy na przykład podnieść sobie coś z podłogi z ich pomocą. A paznokcie? Koiecznie muszą być! W innym wypadku kobiety musiałyby malować sobie pięty lakierami;-)
  PS. Może ktoś może komentarze wstawiać do postów na Waszym blogu, ja niestety nadal nie. Brakuje okienka do wpisywania literek antyspamowych:-(

  OdpowiedzUsuń
 3. U Ciebie i na wielu innych blogach jest podobnie. Pierwsze kliknięcie na "zamieść komentarz" nie daje rezultatu. Po drugim kliknięciu, system zwykle zada Ci pytanie a trzecie kliknięcie skutkuje otwrciem okna weryfikacji i wstawieniem komentarza. Nie wiem czemu tak jest, ale trzeba próbować kilka razy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A palce u nóg są nam potrzebne do zachowania równowagi. Myślę, że nawet ten mały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za info. To chyba jakiś większy problem blogspotu;-(

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomaga wylaczenie weryfikacji obrazkowej. Palce u stop do zachowania rownowagi? Nie chce mi sie w to wierzyc...

  OdpowiedzUsuń