poniedziałek, 22 lutego 2010

Co sprawia, że zwierzęta widzą kolor czerwony?

Naprawdę kolor czerwony widzą tylko kurczaki. Do takiego stopnia bardzo dobrze go widzą, że gdy jeden z kurczaków krwawi, inne obsesyjnie go dziobią. To kanibalistyczne zachowanie, jeśli w porę nie zostanie przerwane może spowodować szał zabijania i prowadzić do gwałtownego zmniejszania się stada. W związku z tym, zapobiegawczo przycina się dzioby kurczaków gorącym nożem; wówczas tak stępione mają mniejsze szanse, by zrobić sobie nawzajem krzywdę.
Natomiast jeśli chodzi o pozostałe zwierzęta:
Byki, które rzekomo gwałtownie reagują na na kolor czerwony to mit, funkcjonujący od 1580 roku, kiedy to ówczesny pisarz John Lyly napisał słowa: "Ten kto zamierza przejść przed słoniem lub bykiem, nie powinien mieć na sobie czerwonych szat".
Byki, podobnie jak i słonie, ale również i szczury, hipopotamy, sowy i mrówki nie odróżniają kolorów. To ruch peleryny torreadora sprawia, że byk atakuje. Czerwony kolor jest natomiast pożywką dla tłumu.
Psy umieją odróżnić kolor niebieski od żółtego, ale nie potrafią tego zrobić w stosunku do koloru czerwonego i zielonego. Psy przewodniki na przejściach dla pieszych kierują się sygnałami dźwiękowymi, umożliwiającymi psom i ich podopiecznym bezpieczne poruszanie sie po jezdni.
Koty nie odróżniają kolorów żadnych, ich świat jest czarno - szaro - biały.

4 komentarze:

 1. czyli kurczaki są nastawione na kolor dżdżownicy i wtedy kto szybciej z dziobem, ten lepszy?
  Krajobraz się zmienił :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zmienił się krajbraz, wiosna idzie, no i kurczaki będą miały co dziobać;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Serio???
  Moje Koty widzą szaro-buro i ponuro?
  Bidne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Koty jako diabelskie wynalazki, gdyby widziały jeszcze kolory czerwone, byłyby zupełnie nie do okiełznania;-)

  OdpowiedzUsuń