wtorek, 16 lutego 2010

Jak hałasuje największa żaba na świecie?

W ogóle nie hałasuje. A już na pewno nie rechocze.
Największa żaba, nazywa się goliat, żyje w środkowej Afryce, osiąga długość 90 cm i... jest niema.Żeby jeszcze bardziej zobrazować ten fenomen żabiej egzystencji, dodam, że znamy 4360 gatunków żab, ale tylko jeden z nich rechocze. Każdy gatunek skrzeczy na swój sposób.
Skąd się więc bierze powszechne przekonanie, że żaby rechoczą? Być może dlatego, że tak zachowują się nadrzewne żaby wybrzeży Pacyfiku, które żyją w Hollywood. Tam nagrywane w filmach, tworząc specyficzną atmosferę na planach różnych filmów - od parku Narodowego na Florydzie po Wietnam, panoszyły się w filmach przez dziesięciolecia i dzięki temu zagościły na dobre w umysłach widzów.
Żaby robią wiele hałasu, najczęściej o nic, na różne sposoby: rechoczą, chrapią, chrząkają, wywodzą trele, cmokają, ćwierkają, dźwięczą jak dzwonki, krzyczą, gwiżdżą i pomrukują. Przypominają pod tym względem i bydło i wiewiórki i świerszcze.
Żabie damy są zazwyczaj ciche. To panowie rozglądając się za partnerkami czynią wiele hałasu.
Najgłośniejszą żabą jest nieduża rzekotka kou - ki z Portoryko. Samce z tego gatunku gromadzą się w gęstym lesie - każdy ma swoje 10 m kw. -  i sprawdzają, które z nich przekrzyczy pozostałe.
Ich dźwięk zarejestrowany z odległości niecałego metra ma głośnosć 95 decybeli, czyli mniej więcej co młot pneumatyczny. To blisko ludzkiego progu bólu.
Żabi zew działa na podobnej zasadzie, co stacja radiowa. Każdy gatunek ma własną częstotliwość. Jeśli zdarzy nam się słyszeć cały ocean żabich skrzeków, to tak naprawdę tylko my je słyszymy.
Żaby pozostają głuche na dźwięki spoza swojego gatunku.

3 komentarze:

  1. Jak się taki goliat położy w rabatce to wygniecie kwiatów więcej niż 3 koty! A resztą wokoło to pewnie wyżre bo chyba zieleniną się toto żywi co? Bo jeśli pokarmem zwierzęcym to trudno mi sobie wyobrazić, co jest jej przekąską, może wspomniane koty?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokształ przeszedłem googlowy. Nawet małe ptaki, cholera!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest pełno bandytów na tym świecie.

    OdpowiedzUsuń