niedziela, 14 lutego 2010

Dlaczego robaki wychodzą na ścieżkę po deszczu?

Na ścieżkę? Tylko dla zachowania zdrowia i życia.
Z wyjątkiem tych, które żyją jako pasożyty, większość robaków ryje w ziemi małe nory, i taka to po prostu jest ich codzienna dola.
Gdy pada deszcz, te małe otwory, w których egzystują wypełniają się wodą. Robaki utonęłyby w niej, gdyby nie wydostały się na zewnątrz.
Dlaczego więc gromadzą się na ścieżce? Ponieważ podczas deszczu ścieżki zapewniają solidniejsze oparcie niż ziemia i trawa. Gdyby nam się jednak chciało porozglądać wokół, ujrzelibyśmy wiele robaków próbujących utrzymać się nad powierzchnią wody.
To są te robaki, którym nie udało się dotrzeć na ścieżkę na czas.

Zawsze można im pomóc, gdyby się komuś chciało wcielić w rolę samarytanina dla mało atrakcyjnych zwierząt.

4 komentarze:

 1. Po deszczu zawsze pomagam ślimaczkom zejść z chodnika, żeby nie zostały rozdeptane :) A w drodze do pracy spotykam ich nieco :) Lubie stworzonka małe i duże choć dżdżownicami karmimy naszą jaszczurkę :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. To są jeszcze tacy dobrzy ludzie na świecie???:-))

  OdpowiedzUsuń
 3. W czasie deszczu robaki wychodzą na ryby :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomyślmy chwilę... wychodzą na ścieżki, by pomóc złapać rybę wędkarzom, kiedy ci - będąc akurat na spacerze wciągną je do foliowego woreczka, słoiczka bądź innego puzderka po klejnotach babci. Bo ich celem istnienia nagle staje się nie drążenie norek w ziemi, tylko bycie przynęta dla głodnych rybek. Tak, w tym kontekście robale i znajomi robali wychodzą na ryby:-))

  OdpowiedzUsuń