sobota, 10 kwietnia 2010

Salwa honorowa

Dlaczego salwę honorową oddaje się z 21 dział?
Pierwotnie chodziło o to, by zapewnić członków rodziny królewskiej lub naród, że są bezpieczni. Zanim w archiwach historycznych pojawiły się informacje o oficjalnych salwach honorowych, w wielu kulturach podczas świątecznych uroczystości strzelano na oślep z armat.
Salwy honorowe oddawane są co najmniej od XVI wieku, ale liczba armat, z których strzelano rosła stopniowo i nierównomiernie w różnych krajach. Jako pierwsi, ten zwyczaj skodyfikowali Anglicy. Najwcześniejszy przepis prawny z XVII wieku nakazywał, by urodziny i koronacje członków rodziny królewskiej były uroczyście upamiętniane "przez flotę, eskadry i każdy okręt wojenny wystrzałem z określonej liczby ciężkich dział", ale pozwalał jednocześnie, by o liczbie użytych dział decydował pierwszy oficer.
W latach 30 - tych XVIII wieku zmodyfikowano przepis: o liczbie użytych dział nadal decydował pierwszy oficer, ale nie miała ona przekraczać 21 dla każdego okrętu. Pomysł, by salw było 21, ma niewątpliwie królewską genezę. W brytyjskim wojsku zawsze oddawano nieparzystą liczbę salw - niżsi rangą oficerowie otrzymywali salut z np. pięciu armat, a każdy kolejny stopień oficerski zwiększał ich liczbę o dwie. W 1802 roku za jedyny właściwy salut armatni dla członka rodziny królewskiej uznano salwę honorową z 21 dział.

5 komentarzy:

 1. salwa honorowa... ech i tak niczego nie zmieni...

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez ten gupi ;) internet jak normalny spokojny człowiek widzi tekst "członek rodziny królewskiej" obok "salwa honorowa" to zaraz myśli: Aha! Viagra. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. @Portier
  Ciekawe, co dopiero myśli sobie taki człowiek nienormalny i niespokojny...? Nawet nie próbuję tego ogarnąć wyobraźnią:P

  OdpowiedzUsuń
 4. I just like the valuable info you provide for your articles.
  I'll bookmark your blog and test again right here frequently. I am somewhat sure I will learn many new stuff right right here! Good luck for the next!

  my weblog ... plytki ceramiczne

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing these kinds
  of things, so I am going to inform her.

  Look at my weblog ... plytki lazienkowe

  OdpowiedzUsuń