poniedziałek, 27 grudnia 2010

Nosorożec

Kto wie, z czego zrobiony jest róg nosorożca? Z włosów? Ktoś słyszał o tym kłamstwie?
Róg tego wielkiego zwierzęcia zbudowany jest z keratyny. Ta zaś jest białkiem obecnym w ludzkich włosach i paznokciach, zwierzęcych pazurach i kopytach, w ptasich piórach, w igłach jeżozwierzy, w skorupach pancerników i żółwi.
Nosorożce są jedynymi zwierzętami, których róg zbudowany jest wyłącznie z keratyny. Nie posiada on jądra kości, tak jak jest to w rogach bydła, baranów, antylop i żyraf. Czaszka martwego nosorożca nie nosi śladów jakiegokolwiek rogu, ponieważ u żywego zwierzęcia jest on przymocowany do stwardniałego zgrubienia skóry, nad kością nosową. Róg nosorożca - uszkodzony lub ucięty -  czasami się wykrusza, ale młode osobniki potrafią go całkowicie odbudować. Najciekawsze jest to, że tak naprawdę nie wiadomo do czego służy ów róg, ale wiadomo, że gdy straci go samica przestaje się opiekować swoim potomstwem we właściwy sposób.
Nosorożcom grozi wyginięcie, a powodem tego jest... ich róg. W różnych regionach świata jest pożądanym materiałem:
- Na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Jemenie wykorzystuje się go w medycynie i do wytwarzania rękojeści sztyletów. Od 1970 roku do Jemenu trafiło 67 050 kg rogu nosorożca. Średniej wielkości róg waży około 3 kg, ilość ta odpowiada 22 350 sztukom.
- Dużym nieporozumieniem jest przekonanie niektórych ludów, że rogi nosorożców to afrodyzjak, lecz to nieprawda - chińscy zielarze twierdzą wręcz, że on bardzie chłodzi niż rozgrzewa, i jako lek bardziej nadaje się na obniżanie wysokiego ciśnienia i gorączki.
Nosorożce obdarzone są doskonałym węchem i słuchem, lecz bardzo źle widzą. W zasadzie żyją samotnie i łączą się w pary tylko po to, żeby się rozmnażać. Kiedy zostaje zaskoczony, oddaje olbrzymie ilości moczu i stolca. Gdy atakuje, zachowuje się różnie, w zależności od gatunku i pochodzenia. Nosorożec azjatycki gryzie, afrykański - szarpie; czarny - choć ma krótkie nogi, ucieka osiągając prędkość 55 km/h.
Obecnie Ziemię zamieszkuje pięć gatunków nosorożca: czarny, biały, indyjski, jawajski i sumatrzański. Nosorożec jawajski zajmuje 4 miejsce na liście najbardziej zagrożonych zwierząt: po delfinie z Jangcy, świstaku z Vancouver i nietoperzu z Seszeli.
Białe nosorożce zaś nie są białe. Ich nazwa bierze się z przekręcenia afrykanerskiego słowa weit, oznaczającego "szeroki", na angielskie white (biały). Natomiast weit odnosi się bardziej do pyska zwierzęcia niż do obwodu jego talii, albowiem ten nie posiada warg, którymi - gdyby je miał - zręczniej posilałby się gałęziami drzew...

8 komentarzy:

 1. Czasem widząc trawniki w moim mieście zastanawiam się skąd się tam i kiedy wzięła taka ilość zaskoczonych nosorożców...

  ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro już wiadomo, że rogi nosorożców nie są afrodyzjakiem to jest szansa, że zaznają nieco spokoju;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A przez kogo ten gatunek taki zagrożony??? No oczywiście przez facetów, co to nie mogą i wydaje im się, że po rogu będą mogli i będą mieli rogi! Biedactwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez takie głupie c%*y jak ty, które chcą być wiecznie piękne i gładkie , a wiecznie zrzędzą, bo nigdy takie nie były.

   Usuń
 4. @ W drodze...: Pozwolę sobie zauważyć, że do "wytworzenia" rogów u faceta nie trzeba nosorożca ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej jednak nurtuje mnie to, czemu samica przestaje właściwie opiekować się potomstwem po utracie rogu...

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Wasze komentarze!
  Są żywym dowodem na to, że licho nigdy nie śpi i wystarczy błahy temat o nosorożcach a już zarysowują się człowiekowate różnice między płciami. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. :) Czasem trzeba się podroczyć ;)

  OdpowiedzUsuń