wtorek, 11 maja 2010

Dlaczego inni ludzie słyszą nasz głos inaczej niż my?

Czy istnieje medyczne wyjaśnienie tego zjawiska? Że odmawiamy akceptacji brzmienia własnego głosu słysząc go nagranego na taśmie?
Można, a nawet trzeba to wyjaśnić.
Dźwięki tworzą się w krtani, skąd dobywają się drgania. Część drgań przewodzi powietrze - i to właśnie słyszą nasi znajomi, przyjaciele, przyjaciele naszych przyjaciół i dyktafon - gdy mówimy. Druga część drgań jest kierowana przez płyny i lite części głowy. Nasze ucho wewnętrzne i środkowe są częścią jam wydrążonych w kości - najtwardszej kości czaszki. Ucho wewnętrzne zawiera płyn, a ucho środkowe - powietrze, które wzajemnie na siebie napierają. Krtań jest również otoczona miękką tkanką przenikniętą płynem.
Dźwięk w powietrzu przenosi się inaczej niż w ciałach stałych czy w płynach i właśnie ta różnica tłumaczy wszystkie różnice toniczne, jakie słyszymy w nagraniu własnego głosu.
Poza tym, gdy mówimy, nie słyszymy swojego  głosu wyłącznie uszami z zewnątrz, tak jak słyszymy innych, ale również dzięki słuchowi wewnętrznemu, tzw. przewodzeniu kostnemu.
Bo kto słyszy prawdziwy dźwięk podczas solowej gry na gitarze? Publiczność słuchająca wzmocnionego, acz zniekształconego brzmienia? Gitarzysta, słyszący kombinację zniekształcenia i dźwięku przed jego zniekształceniem? Czy też najprawdziwszy dźwięk zarejestrowałby magnetofon umieszczony wewnątrz samej gitary?
To dyskusyjna kwestia.
Ale ta sama zasada odnosi się do głosu ludzkiego. Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że to magnetofon albo że to mówca słyszy "właściwy" głos; możemy jedynie stwierdzić, że te głosy rzeczywiście się różnią.
W mózgu mamy zakodowane wspomnienia naszego głosu i to wspomnienie jest bogatsze niż sam głos, który słyszymy podczas odtwarzania go z taśmy.
Faktem jest, że słuchanie nagrania własnego głosu przypomina słuchanie ulubionej symfonii w kiepskim radiu tranzystorowym - dźwięk coś-jakby nam przypominał, ale zdaje się że tylko słabą, a nawet marną imitację autentyku.

19 komentarzy:

 1. Pozbawiłaś mnie złudzeń! Miałam nadzieję, że źle słyszę, albo coś... a ja po prosty mam beznadziejny głos!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja teeż. That's terrible

   Usuń
 2. Jeden kumpel od paru lat nie rozpoznaje mojego głosu gdy go pytam kiedy odda kasę. Zdaje się, że muszę wziąć kija i postawić na przewodzenie kostne ;)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Mąż Miniuś twierdzi, że czasem lepiej, że się nie słyszę / choć chyba ma na myśli coś innego /;)

  OdpowiedzUsuń
 4. fascynujący temat wiesz?Spotkałem kiedys Kobietę, niedosłyszącą, miałem przyjemność z Nią chwilkę porozmawiać..Jest malarką, wystawia głónie w Poznaniu..Mówiła mi że w zasadzie nie słyszy wcale..Poza drobnymi wyjątkami gdzie tonacja głosu, wysokość i wibracje jej na to pozwalają..:):):)Niesłychane...:)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znoszę swojego głosu, gdy jest odtwarzany na jakimś nośniku. Ledwo go poznaję. Jest wstrętny blee

  OdpowiedzUsuń
 6. zabawne, własnie niedawno zastanawiałam się na tym jak słyszymy sami swoj głosa a jak słyszą nasz głos ludzie dookoła nas... a tu taka przydatna notka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Więc to dlatego tak nie lubię odsłuchiwać dyktafonu! Nigdy nie mogę uwierzyć, że tak strasznie piszczę.

  OdpowiedzUsuń
 8. no właśnie, na nagraniach wszyscy słyszą mój głos, a ja swojego za cholerę rozpoznać nie mogę... ech

  OdpowiedzUsuń
 9. uważam, że mój głos brzmi w rzeczywistości jak głos dziecięcia z przedszkola :-/ albo jakiej dzidzi piernik. tfu!

  OdpowiedzUsuń
 10. Och... wszystko jasne!
  Od lat znajomi mówią mi, że ładnie śpiewam, a ja uważam, że mój głos jest okropny.
  Teraz rozumiem dlaczego może tak być. Dzięki :D
  Myślałam, że się ze mnie nabijają, a tu - proszę!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dokładnie to jest różnie,zalezy od głosu. Np. nagrania znieksztalcają tak czy siak, chociaz tez zalezy, bo u niektorych slychac tak samo jak na nagraniu. My siebie slyszymy innaczej niz inni, ale nie jest to az tak bardzo duza różnica ;3

  OdpowiedzUsuń
 12. Jezu... Ja tez na mikrofonie swojego głosu wgl nie poznaje... Ale wstyd to ja mam taki dziwny głos jak na nagraniu... Straszne..! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. czy można mieć taki głos w rzeczywistości jaki słyszę ja?

  OdpowiedzUsuń
 14. OMG co ja mam zrobić mój głos jest wstrętny :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie też to zagadnienie od dawna nurtowało, ale mi moje nagrania się podobają. Wg mnie mam ładniejszy, dużo ładniejszy głos niż mi się wydawało :)

  OdpowiedzUsuń
 16. W okresie dojrzewania nie zauważyłem żadnych zmian dopiero po obejrzeniu filmiku na telefonie na którym jestem odkryłem że mam wgl inny.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie to był szok, jak jeszcze byłam w gimnazjum i brałam udział w audycjach szkolnego radia. Zupełnie inaczej się słyszy.

  OdpowiedzUsuń