niedziela, 31 stycznia 2010

Co piją delfiny?

W ogóle nie piją.
Są jak zwierzęta na pustyni, bez żadnego dostępu do czystej wody. Pobierają płyn z pokarmów (jedzą głównie ryby i kałamarnice) i podczas spalania tłuszczu w swoim ciele uwalniana jest woda.
Delfiny są waleniami. Największym członkiem z tej rodziny jest orka. Stada orek polują czasem na dużo większe od siebie wieloryby i stąd się wzięła ich nazwa w języku angielskim: "killer whale", czyli zabójca wielorybów.
Piliniusz Starszy opisał orki jako "olbrzymia masa mięsa uzbrojona w straszne zęby", co na długie lata nie przyniosło jej dobrej reputacji.
Delfiny mają do 260 zębów, więcej niż jakikolwiek inny ssak, a mimo to, połykają ryby w całości.
Zębów używają tylko w celu łapania zdobyczy.
Podczas snu delfiny wyłączają połowę mózgu i zamykają przeciwległe oko. Druga połowa pozostaje czujna i świadoma, pamiętając o wynurzeniu się, by wziąć oddech. Drugie, czujne oko zaś wypatruje drapieżników oraz przeszkód. Co dwie godziny strony się zmieniają.

* Delfiny pracowały dla Marynarki Wojennej USA od czasów wojny w Wietnamie, gdzie pełniły służbę na szeroką skalę.
Aktualnie Marynarka zatrudnia około 100-tu delfinów i 30-tu innych ssaków morskich. Sześć lwów morskich dołączyło do oddziałów specjalnych w Iraku, podczas wojny.
Delfiny szkolone są do znajdowania różnych rzeczy, nie po to - jak głosi spiskowa teoria dziejów - by rozsiewać po okolicznych morzach toksyczną broń.

 
foto: www.tapeciarnia.pl

1 komentarz: