piątek, 18 lutego 2011

Czym żywią się komary?

Samice i samce komarów pożywiają się przede wszystkim nektarem kwiatowym. Ten zostaje przekształcony w glikogen, paliwo dość bogate, by te małe, choć bardziej znane jako wredne stworzenia miały siłę do latania. Ponadto zabezpieczają się na uboższą w jedzenie przyszłość w ten sposób, że przechowują zapasy w tzw. ciele tłuszczowym, które umożliwiają im dożywianie podczas lotów w nieznanym kierunku.
Dlaczego więc komarzyce kąsają, skoro wystarczyłaby im do życia dieta bogata w cukry? Samce nie kąsają, gdyż natura nie wyposażyła ich w aparat gębowy umożliwiający przekłucie skóry człowieka. Natomiast samica ma za zadanie złożenie jaj. Samice niektórych gatunków nie są do tego zdolne, jeśli nie uzupełnią swojego pożywienia świeżą krwią. Zawarte w krwi lipidy przetwarzają w żelazo i białko, a te zwiększają ich płodność.  I tak dla przykładu: komarzyca bez krwistej diety zdoła złożyć pięć do dziesięciu jaj. Natomiast jeśli się posili krwią grupy 0 potrafi złożyć ich aż dwieście. Dla komarzycy posiłek złożony z krwi, to prawdziwa uczta; niejednokrotnie pije ją w ilości przekraczającej ciężar swojego ciała. Z zachłanności?
Pewne badania wykazały, że komary-samice, jeśli mają wybór wolą pić krew krowy niż człowieka, a w dżungli próbują ukąsić małpę a nawet ptaka.

15 komentarzy:

 1. :D mnie nie jadają :D

  chyba nie smakuję tym Paniom ;]
  no chyba, że wpadnę nocą w leśny konwój, to może dwie lub trzy się skuszą :DDDDDDDDDD
  ha ha ha ale gdy jestem z kimś ;] mam problem z głowy w zupełności :DDDDDDDDD

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie komarzyce lubią niestety...
  Mam tylko nadzieję, że z tego nie wynika, że jestem krową! :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Moją krwią ;) tylko jeśli wolą krowy, to czemu mnie żarły a nie krowę...;)?

  OdpowiedzUsuń
 4. Aha:DDD
  ale przecież łatwiej zaopiekować się i dopilnować 10 jajeczek niż setkę;DDD
  głuptaski:DDD

  od dziś wypad za miasto tylko z krową:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Brrr....straszne. Od jednego ukąszenia mam od razu bankowy obrzęk ...:(

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Akemi, zapraszam do mnie po wyróżnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyjazd z krową za miasto lub przemiana w krowę wydaje się wyjściem z sytuacji, gdy ma się do czynienia z komarami. Wasze komentarze są bezcenne! ;DDD

  OdpowiedzUsuń
 8. No to ja już teraz wiem czemu się tak bezwstydnie uraczają moją krwią...w sezonie wiosenno - jesiennym pod wpływem alergenów dostaję czerwonych nierównych plam na ciele...komarzyce najwyraźniej biorą mnie za krowę;P

  OdpowiedzUsuń
 9. Akemi, wspomniałaś o grupie krwi "O". No i wiem, dlaczego mojego syna tak lubią komary (komarzyce). A on reaguje naprawdę alegricznie: puchnie tak jakby go użądliła osa a nie komar. I ta opuchlizna na dodatek sinieje. Zgroza!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze że mamy dopiero luty, tak nienawidzę komarów:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam że jak zobaczyłem komara 24 grudnia to zapytałem się go z zaskoczeniem czy nie zgłupiał...
  I nie odpowiedział...
  Wredne malenstwo..

  OdpowiedzUsuń
 12. Akemi, nie przerywaj prowadzenia drugiego bloga!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest mi bardzo smutno bez Twoich słów.... być może nie zawsze tryskał z nich pełen rasowy optymizm, ale dodawały otuchy... i nie sposób było się nie uśmiechnąć między wierszami... wróć proszę!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja miałem częste problemy z komarami... Próbowałem różnych sposobów na ich pozbycie się, ale nic nie pomagało. Dopiero kiedy wpadłem na witaminę B1 (tiamina), przestały mnie kąsać.
  Co do samego opisu "Czym żywią się komary?", to sporo się dowiedziałem. Ciekawy temat!

  OdpowiedzUsuń